22 Mar@Toyeto

Ľudské telo a zmysly. Pomáhame vzdelávať

Ľudské telo a zmysly. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému ĽUDSKÉ TELO.

 

Ľudské telo a zmysly

 

Lekársky kufrík HapePoznať ľudské telo je jedna z vecí, ktoré sa deti učia už v škôlke a tieto základy si postupne stále podrobnejšie dopĺňajú v každom ročníku v škole. Vedieť pomenovať jednotlivé časti na našom tele a poznať ich význam nerozširuje len slovnú zásobu a všeobecnú vzdelanosť detí. Už v prvej časti nášho seriálu sme spomínali, že deti už od malička treba viesť k zdravému životnému štýlu. Vážiť si svoje zdravie budú najlepšie vtedy, ak budú presne vedieť, čo sa vo vnútri ich tela deje. 

Spoznať ľudské telo deťom pomôžu knižky či rôzne pracovné zošity, no nič nenahradí komunikáciu a hravé vzdelávanie. Prinášame vám preto niekoľko tipov na to, ako to ako rodičia či učitelia môžete hravo zvládnuť. Kľúčová je aj v toto prípade otvorená komunikácia s deťmi a úprimné odpovede na všetky detské otázky – aj na to, ako prišli na svet :) Všetko samozrejme s prihliadnutím na vek dieťatka. 

 

  

Puzzle Telo dievčatko

Drevené puzzle deťom hravým spôsobom vysvetlí, ako to vyzerá vnútri nášho tela. Päť vrstiev puzzle im predstaví kostru, vnútorné orgány a svaly, krvný obeh, nahé a napokon oblečené dievčatko. Puzzle obsahuje 29 dielikov. Hračka je vhodná pre deti od 4 rokov.

21,95 €

  

Tipy na aktivity počas karantény:

·      Poznáte všetky časti nášho tela? Spoločne si zopakujte vonkajšie časti tela – podporte to tým, že každú spomenutú časť budú musieť deti ukázať a chytiť sa za nos, lakeť či stehno.

·      Ak máte k dispozícii dosť veľký papier, napríklad na pečenie, nechajte dieťa ľahnúť si naňho a obkreslite ho – ideálne trikrát. Makety ľudského tela potom kreslením vypĺňajte kostrou, vnútornými alebo vonkajšími orgánmi.

·      Staršie deti môžu tieto makety použiť na zhotovenie vlastných prednáškových workshopov, kde predstavia tráviacu, pohybovú či dýchaciu sústavu. Vysvetliť dýchanie vám môžu pomôcť aj takéto kreatívne pomôcky, pri výrobe ktorých sa deti určite poriadne zabavia.

 

 

Viacvrstvové puzzle Beleduc


·  O tom, čo sa skrýva vnútri ľudského tela sa deti dokážu naučiť aj vďaka viacvrstvovému puzzle, ktoré nájdu vo verzii chlapec a dievča. Poskladať si tak môžu kostru, vnútorné orgány a svaly, krvný obeh, vonkajšie orgány a napokon oblečenú postavičku.

·  Viete, ako sa o ktorú časť tela staráme a čo jednotlivé časti tela dokážu? Vytvorte si vlastné pexeso, kde však nebudete spájať rovnaké obrázky, ale časť tela s predmetom, ktorý s ňou súvisí (napr. vlasy-hrebeň, zuby-zubná kefka, oko-okuliare, ruka-ceruzka)

·      Prišla už u vás doma na pretras otázka "Ako som prišiel/prišla na svet?" Nuž pomôcť vám môže aj starý známy seriál Bol raz jeden život, ktorý sa, mimochodom, hodí aj na vysvetlenie ostatných činností ľudského tela. Rokmi osvedčená klasika!

 

 

Toyeto najlepsie

Priraď predmety

Dokážeš priradiť trieto predmety k 5-tim základným ľudským zmyslom? Spoj ich.

>> Stiahni si doplňovačku tu <<

·      Viete pomenovať všetky prsty na ruke? Naučte sa názvy prstov a doplňte to vysvetlením toho, na čo ktorý prst slúži. Deti určite zabaví obkreslenie ruky na papier a vymaľovanie jednotlivých prstov rôznymi farbami. 

·      Aj prsty môžu poslúžiť na hry – vysvetlite deťom, čo ktoré gesto s prstami znamená (okej, zdvihnutý palec a palec smerujúci nadol, „držím ti prsty“ a pod.). Deti si tiež môžu zahrať hru, kde jeden bude ukazovať prstami gestá a druhý sa to bude snažiť napodobniť. Na zábavnú prstovú gymnastiku sú skvelé aj prstové maňušky alebo tieňové prstové divadielko, ktoré navyše inšpirujú deti k rozprávaniu príbehov.

·      Na čo slúžia veci z lekárskeho kufríka? Vysvetlite deťom, ktoré telesné funkcie lekári pri prehliadke merajú a spoločne si vyskúšajte pocítiť tep na zápästí, sledujte dvíhanie a klesanie hrudníka pri nádychu a výdychu či počúvajte tlkot srdca na hrudníku.

  

Oblečenie pre bábätko s dekou Mini pikolin 32cm

Oblečte svoju bábiku - bábätko Mini Pikolin do huňatej súpravy, v ktorej mu určite nebude chladno. Oblečenie je vhodné pre bábiku-bábätko s veľkosťou 32 cm. Skladá sa zo súpravy pulóvrika a nohavíc v púdrovej farbe s jemným sivým motívom ježkov. Pletená sivá čiapočka je ozvláštnená ružovým brmbolcom.

17,36 €

  

·      Čo všetko dokáže prezradiť výraz našej tváre? Nakreslite si obrys hlavy a vyskúšajte k nej prikladať ústa, oči či nos vystrihnuté z časopisov a sledujte, ako sa tvár mení. Jednoduchšie si to môžete vyskúšať prostredníctvom magnetickej hry Zábavné tváre, s ktorou si môžete navrhnúť množstvo výrazov tváre chlapčeka alebo dievčatka s rôznymi emóciami. Túto hru doplňte rozhovorom o emóciách spojených s týmito výrazmi. Kedy plačeme a kedy dvíhame obočie od prekvapenia?

·      Emócie a grimasy však môžete vyskúšať aj na sebe. Nechajte deti napodobňovať výraze tváre medzi sebou, napodobňujte postavičky z rozprávok alebo z kníh alebo medzi sebou hádajte, kto akú emóciu znázorňuje.

·      Usporiadajte súťaž, kde otestujete svoje zmysly. Zrak si precvičíte hľadaním poskrývaných predmetov v byte alebo na obrázkoch. Ostatné disciplíny budete musieť zvládnuť poslepiačky: pomocou sluchu hádať, čo vydáva zvuk, ktorý počujete; hmatom zistiť, čo sa nachádza vo vrecúšku; čuchom rozlíšiť, čo to ovoniavate; a napokon preveríte svoju chuť ochutnávaním tradičných i menej tradičných vecí.

 

Náš tip:


Vaše zmysly môžete preveriť aj hračkami z našej ponuky: zrak si potrápite hľadaním historických postavičiek v uliciach Bratislavy, rozlíšiť zvuky, ktoré vydávajú zvieratká pomôže Hudobné triedenie tvarov, Moja prvá hra Objavujme hmatom deťom po hmate predstaví rôzne povrchy a originálne hry Loto otestujú váš čuch a chuť.
 

·      Zmysly však môžu niekedy aj klamať – presvedčte sa o tom pri zhotovení vlastného kaleidoskopu.

 

 

 

TOYE PRE DETI

 

 

Milé detičky,

viete, z akých častí sa skladá naše telo? To, čo možno vidieť, určite všetci poznáme. Každý z nás má hlavu, krk, trup, ruky a nohy.

Na hlave máme dve oči, dve uši, nos a ústa a z hlavy nám vyrastajú vlasy. Krk spája hlavu s trupom. V prednej časti trupu máme hrudník a brucho, v zadnej chrbát. Zadok spája trup a nohy. Človek má dve ruky a dve nohy. Ruky a nohy sa nazývajú aj končatiny – ruky sú horné končatiny, nohy dolné končatiny. Zhora nadol ruku tvorí rameno, lakeť, predlaktie, dlaň a prsty. Na každej ruke máme päť prstov: palec, ukazovák, prostredník, prstenník a malíček. Noha sa skladá zo stehna, kolena, lýtka, členku, chodila, päty a prstov. Ako na ruke, tak aj na nohe máme 5 prstov.

Naše telo však tvoria aj časti, ktoré voľným okom nevidíme. Oporou nášho tela sú kosti. Sú vo vnútri každej časti nášho tela.  Kosti sú obalené svalmi, vďaka ktorým sa dokážeme pohybovať. V hrudníku, na ľavej strane, sa nachádza srdce, ktoré pumpuje krv do žíl a žilami ju rozvádza do celého tela. Dýchať nám umožňujú pľúca, ktoré sa tiež nachádzajú v hrudníku. Trochu nižšie je žalúdok, ktorý nám zas pomáha spracovať jedlo, ktoré sme zjedli. Všetky procesy riadi mozog uložený v lebke, čo je súbor kostí v našej hlave. Celé naše telo je potiahnuté kožou. 

Niektoré z častí nášho tela majú aj špeciálne funkcie, ktoré sa nazývajú zmysly. Človek má 5 zmyslov: zrak, sluch, chuť, čuch a hmat. Orgánom zraku sú oči, ktoré nám umožňuje vidieť. Sluch nám umožňuje počuť – to majú na starosti naše uši. Chuť používame pri jedení, keď náš jazyk zhodnotí, ako chutí jedlo. Nos nám pomáha cítiť vône, to je čuch. A napokon je tu hmat, ktorého orgánmi je celá naša koža, preto cítime keď sa niečoho dotkneme.

Je dôležité, aby sme sa o všetky časti nášho tela – vonkajšie aj vnútorné starali. Len tak bude naše telo fungovať tak, ako má a my sa budeme cítiť zdravo. Starať sa o naše telo, to znamená dodržiavať zdravý životný štýl – a o tom sme si už hovorili, však?

 

Toyeto najlepsie

Priraď predmety

Dokážeš priradiť trieto predmety k 5-tim základným ľudským zmyslom? Spoj ich.

>> Stiahni si doplňovačku tu <<

 

Otázky na zopakovanie:

·      Koľko máme prstov na ruke? Vieš ich vymenovať?

·      Akých päť zmyslov má človek?

·      Ukáž, kde sa na tvojom tele nachádza: zápästie, nos, srdce, hrudník, stehno, mozog.

 

 

 

Súvisiace produkty